Петте изкушения пред ръководителя

    Текстът, който следва, е резюме на основните идеи на Патрик Ленсиони, изложени в книгата му „Петте изкушения пред ръководителя“ („The Five Temptations of a CEO“).

       1. Първо изкушение.

   Изкушението на ръководителя да постави кариерата и личните си интереси пред интересите на компанията. Ръководителят става самодоволен и губи фокус, което се отразява неблагоприятно на управлението и на резултатите.

      Най-важното правило, което трябва да спазва един ръководител, е да постига резултати.

      Първоначално повечето лидери се стремят към постигането на реални резултати, но това продължава само докато не заемат длъжността на генерален директор. След това техните стремежи са свързани със запазването на заеманата длъжност. Ръководителят взема само такива решения, които ласкаят самолюбието му, или избягва вземането на решения, за да не изгуби одобрението на подчинените си. Обгражда се с ласкатели и изолира сътрудниците, които изразяват конструктивна критика към управлението на компанията.

  Съвет към генералния директор: Разглеждайте резултатите на компанията като единствения критерий за личен успех или напуснете заемания пост. Бъдещето на компанията, която ръководите, е твърде важно за клиентите, за служителите и за акционерите, за да го изложите на риск заради личните си амбиции.

      2. Второ изкушение.

    Второто изкушение е свързано с желанието на ръководителя да се хареса на подчинените си, вместо да търси отговорност от тях.

    Ръководителят се отнася снизходително към пропуските в работата на непосредствените си подчинени, изхождайки от позицията, че не трябва да критикува „своите хора“ в ръководството на компанията. Но ако тяхното действие или бездействие излиза твърде скъпо на компанията, ръководителят без колебание ги уволнява, като прекратява всякакви отношения с „провинилите се“, въпреки че до този момент може да е бил близък с тях. Важно е да се подчертае, че до уволнението на „виновните“ ръководителят нито се е опитал да анализира ситуацията, нито да обясни на подчинените си какво се изисква от тях.

    Съвет към генералния директор: Стремете се да предизвикате у непосредствените си подчинени уважение, а не симпатия. Служителите на всички нива в компанията трябва отговорно да изпълняват своите задължения, за да бъдат постигнати планираните резултати.

       3. Трето изкушение.

   Ръководителят не предприема никакви действия, защото иска да взема само правилни решения и се страхува да не допусне грешка.

  Много ръководители се стремят към вземането на безупречни решения, а това е невъзможна цел в реалния свят, където непрекъснато се променят различни фактори и величини. Воден от стремежа да не сгреши, ръководителят дава на своите подчинени неясни указания относно техните задължения, разчитайки, че те сами ще се ориентират в ситуацията.

   Съвет към генералния директор: Вашата длъжност предполага да поемате рискове и да допускате грешки. За Вас едно грешно решение е преди всичко удар върху Вашето самолюбие. За Вашата компания страхът да поемете риск или да вземете решение в трудна ситуация може да се окаже фатален.

       4. Четвърто изкушение.

   Ръководителят не подлага своите идеи на обсъждане, защото се бои от критики и от зараждане на конфликт. В резултат на това той пропуска възможността да чуе мненията и предложенията на своите подчинени.

   В основата на четвъртото изкушение е стремежът на ръководителя към постигане на благоприятна работна атмосфера, основаваща се на съгласие и на избягване на открито противопоставяне. Но подобно поведение изключва възможността да се проведе конструктивен спор, в който да се вземе най-доброто възможно решение. Колективното обсъждане допълнително мотивира служителите, защото те самите участват в процеса на вземане на решения.

   Съвет към генералния директор: Вашите служители не трябва да се страхуват да изразяват и аргументирано да защитават собствена позиция по различни въпроси. Бурните обсъждания са показателни за това, че подчинените Ви не са равнодушни към съдбата на компанията. Единственото, което не трябва да се допуска по време на тези спорове, е грубо или агресивно поведение.

 

       5. Пето изкушение.

    Последното изкушение е свързано с желанието на ръководителя да бъде неуязвим.

  В представите на редица ръководители силният лидер не трябва да обсъжда своите решения с подчинените си, а е направо немислимо да се изправи пред тях и да признае, че в определена ситуация е сгрешил. Даже ако подобен тип ръководител призове сътрудниците си открито да коментират даден проблем, те не биха повярвали в искреността на апела му. Вероятно служителите биха изразили предимно становища, които според тях не влизат в конфликт с мнението на техния началник.

   Съвет към генералния директор: Покажете на своите сътрудници, че им се доверявате и не възприемате критиката като заплаха за своя авторитет. Поощрявайте подчинените си да обсъждат и дори аргументирано да критикуват Вашите идеи. Докажете, че им се доверявате, и те ще оценят Вашата искреност, като не само ще запазят уважението си към Вас, но чрез личния си пример ще ги научите да се доверяват на своите колеги.

Previous
Previous

Ментални бариери и хронофаги

Next
Next

Делово общуване